Kynoterapia

ZAJĘCIA KYNOTERAPEUTYCZNE

„(…)Na tym świecie różnie bywa, zabawnie i dziwnie. Raz jednostka jest szczęśliwa, to znów wręcz przeciwnie. W dżungli życia, w życia buszu zawsze ci pomogą Cztery łapy, para uszu, oczy, nos i ogon(…)”[Ludwik Jerzy Kern]

dogo_2015 (10) dogo_2015 (7)

Stowarzyszenie “POMOST” w Dzierżoniowie organizuje zajęcia kynoterapeutyczne dla wychowanków pochodzących z Dzierżoniowa i uczących się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Dwa cudne psy rasy golden retriever: Niko i Lemon, mogą pomóc dzieciom uwierzyć w siebie i dać tyle sympatii i ciepłego futerka ile tylko będzie potrzeba.

kyno (2) kyno (3)

Kynoterapia to metoda terapii, która wspomaga efektywność rozwoju osobowości, edukacji i rehabilitacji. Motywatorem do działania jest odpowiednio dobrany pies, który jest prowadzony przez wykwalifikowanego kynoterapeutę. Obecność psa pozwala dzieciom na spontaniczne działanie, motywuje je do podjęcia własnej aktywności i wpływa pozytywnie na ich samopoczucie. Metoda pracy z psem sprawdza się wśród podopiecznych, są oni szczęśliwi, że mogą uczestniczyć w tego typu zajęciach. Dzieci i młodzież reagują na psy bardzo spontanicznie, włączają się do aktywności, przyjmując postawę badacza zadają pytania na temat psa, chcą wiedzieć o nim wszystko. To pomaga poprowadzić zajęcia w taki sposób, aby zaangażować ich w wiele innych czynności.
Dlaczego dzieciom tak łatwo nawiązać więź z psem? I dlaczego te zajęcia przynoszą efekt? „Bo pies akceptuje bezwarunkowo i nie ocenia, daje z siebie bezinteresownie a niczego nie oczekuje w zamian. Nie stawia warunków i kocha niezależnie od tego czy odnosimy sukces czy porażkę. Pies nie ogranicza, pozwala spontanicznie realizować wszystkie pomysły i zachęca do kontaktu. Buduje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ jest ciepły, puszysty i miły w dotyku, a głaskanie i przytulanie jest dla każdego przyjemnym relaksem. Pies nie wydaje poleceń, nie upomina i nie strofuje, nie dopomina się spokoju, a jedynie słucha cierpliwie i ufnie czeka na każdy kontakt”.

DOGTREKKING
dogtrekking (3) dogtrekking (2)