Ja i cztery łapy – edycja 2016

Stowarzyszenie otrzymało od Gminy Miejskiej Dzierżoniów dotację w kwocie 2.000zł na realizację zadania: „Wspieranie zajęć rehabilitacyjnych z dogoterapii dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z Dzierżoniowa”.

Zadanie będzie realizowane w terminie od 01.02.2016 r. do 15.12.2016 r. i będzie przebiegać pod hasłem znanym z edycji 2015: „Ja i cztery łapy”. W ramach zadania odbywać się będą zajęcia kynoterapeutyczne w siedzibie organizacji oraz zajęcia terenowe – dogtrekking.

DSC_0053Dzieci wezmą udział w cyklicznych zajęciach, które obejmą różne sfery funkcjonowania. Na początek uczestnicy przypomną sobie jak podejść do psa i jak zachować się w jego obecności, co jest niezbędne do prawidłowego przebiegu zajęć. Wraz z psem będą doskonalić liczenie, obliczając „dzień z życia Suni”. Wiosną powędrują w krainę emocji, poznając siebie samych oraz czworonożnego przyjaciela. Dzieci nauczą się, że posiadanie psa to nie zabawa, a opieka nad nim to spora odpowiedzialność. Na kolejnych zajęciach uczestnicy będą mogli wgłębić się w możliwości psa, poznać świat jego kolorami i zobaczyć jak to jest widzieć troszkę inaczej. Dzień dziecka z czterema łapkami będzie połączony z wyjściem na szlak turystyczny, zabawy z psami, a przy tym nie zabraknie słodkiego poczęstunku i dobrej zabawy przy ognisku.

Po przerwie wakacyjnej przypomnimy sobie „jak rozmawiać trzeba z psem”. Będą to zajęcia poświęcone „psiej mowie” oraz rozpoznawaniu podstawowych sygnałów uspokajających, wysyłanych przez naszych pupili. Pozwoli to jeszcze lepiej porozumieć się ze zwierzęciem i wzmóc poczucie bezpieczeństwa. Powrócimy do usprawniania liczenia, w czym pomogą nam nasze ukochane pupile Niko i Lemon. Jesienią uczestnicy dowiedzą się, czy psiaki mają jakieś smutki? Będą to zajęcia rozwijające wyobraźnię i kreatywność. Na koniec projektu przewidywane jest spotkanie z Mikołajem i jego psimi pomocnikami.

Dużą atrakcją projektu będzie dogtrekking – wycieczka w góry, wraz przyjaciółmi Fundacji Tacy Sami – Centrum Wspierania Rozwoju. Będą mogły w nim wziąć udział dzieci z niepełnosprawnością intelektualną wraz ze swoimi opiekunami, z przedszkoli i szkół dzierżoniowskich. W ramach wypadu dzieci poznają rasy psów uczestniczących w terapiach, ich przyzwyczajenia, pobędą w nowej grupie rówieśniczej. Celem jest podniesienie wiary we własne możliwości i wzrost poczucia własnej wartości, zainteresowanie pracą z psami i ich przewodnikami, opowieści o psich zwyczajach i o ich przyjaźni. To czas dla rodzin, kiedy możemy wspólnie wymienić się doświadczeniami, a także wziąć udział w ciekawej wędrówce z czworonogami, która będzie przeplatana zadaniami dotyczącymi psów. Wsparciem dla prowadzących terapeutów będą oligofrenopedagodzy.

Jeżeli pozwolą nam warunki w ramach projektu przewidziana jest wycieczka na Międzynarodową Wystawę Psów Rasowych we Wrocławiu. Będzie to super przygoda z poznaniem dużej ilości ras psów, możliwością ich dotknięcia oraz posłuchania ich historii.

To już druga edycja zadania, podczas którego dzieci i młodzież mogą zapoznać się z opieką nad psem, poznać psie przyzwyczajenia i profesje, oraz wspólnie z czworonożnym przyjacielem rozwijać swoje umiejętności. Rodzaj zajęć będzie dostosowany do specyfiki grupy, do której będą zajęcia kierowane. Chcemy osiągnąć cele w sferach:

  1. fizyczno – ruchowej
  2. emocjonalno – społecznej
  3. edukacyjno – poznawczej
  4. motywacyjno – społecznej

Życzymy naszym uczestnikom, aby dni spędzone z czworonogami przyniosły im wiele radości i nowych umiejętności.