Ja i cztery łapy – edycja 2017

Zadanie „Wspieranie zajęć rehabilitacyjnych z dogoterapii dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z Dzierżoniowa”, dofinansowane przez Gminę Miejską Dzierżoniów po raz trzeci kwotą 2.000zł, będzie realizowane od 20 lutego do 30 listopada 2017, z przerwą wakacyjną. Projekt zakłada udział dzieci i młodzieży z Dzierżoniowa w zajęciach kynoterapii/dogoterapii.

W ramach zajęć, które mają rozwijać posiadane już umiejętności i wykształcić nowe, odbędzie się wizyta z psem u weterynarza. Następnie uczestnicy zajęć będą mogli odwiedzić schronisko dla zwierząt „ Azyl” w Dzierżoniowie.W maju 2017 roku odbędzie się dogtrekking po Górach Sowich. W czerwcu zostanie zorganizowany dla dzieci i młodzieży Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dzierżoniowie Dzień Dziecka z psem. We wrześniu uczestnicy projektu wezmą udział w wyjeździe do Stajni Podolin, gdzie będą mogli zapoznać się z opieką nad różnymi zwierzętami (konie, króliki,osiołki, kozy, psy). W październiku odbędzie się kolejny dogtreking – „Śladami ducha Gór Sowich”. Podczas tego dogtrekkingu dzieci będą miały możliwość zapoznać się, poprzez liczne zadania, z historią Gór Sowich i naszego regionu. W listopadzie podopieczni Stowarzyszenia, biorący udział w projekcie, będą mogli zapoznać się z pracą psa policyjnego. Odwiedzimy Komendę Powiatową Policji w Dzierżoniowie.
W zajęciach będą uczestniczyć: dzieci/młodzież, specjalista kynoterapeuta oraz wyszkolone psy rasy: golden retriever i labrador retriever. Realizacja programu jest przewidziana na II semestr roku szkolnego 2016/2017, oraz I semestr roku szkolnego 2017/2018, uwzględniając przerwę wakacyjną. Zajęcia przyczynią się do utrzymania efektów, które do tej pory uzyskaliśmy dzięki dogoterapii. Włączymy również nowe dzieci po to, aby wprowadzić ich w świat zwierząt i pokazać im, jak łatwo można zaprzyjaźnić się ze zwierzęciem i jak silna ta przyjaźń może być. Z doświadczenia wiemy już, że efekty naszej pracy widać w życiu codziennym dzieci, dlatego też bardzo zależy nam, aby jak najwięcej z nich zaraziło się ufnością i dobrocią wobec zwierząt.
Zajęcia dogoterapii odbywać się będą na terenie miasta Dzierżoniowa, Bielawy i Podolina oraz w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Nowowiejskiej 74 i 76 w Dzierżoniowie.